Bezpieczny związek na odległość

Związki na odległość to dzisiaj bardzo popularny temat, ponieważ coraz częściej poznajemy się w Internecie i nasze znajomości siłą rzeczy są znajomościami na odległość. Okazuje się, że w przeciwieństwie do klasycznych znajomości zaczynających się w tak zwanym realu, rozłąka wcale nie jest czymś złym dla uczucia. Wręcz przeciwnie, okazuje się, że tego typu zjawiska mogą mieć moc cementującą związek. Paradoks? Na pewno, ale zadziwiająco powtarzalny i naprawdę działający.

Spotkania i kontakty są głębsze

W poznawaniu się w tak zwanym realu wielkie znaczenie ma gra ciała i język gestów. Nie skupiamy się tyle na osobach, co właśnie na ciałach. W Internecie trudno jest rzucać zalotne spojrzenia inaczej niż przez emotikony, przez co spotkania każdego rodzaju stają się zdecydowanie bardziej osobiste i przez to prawdziwe. W Internecie jesteśmy wobec siebie zdecydowanie bardziej otwarci, nie mamy oporów przed uzewnętrznieniem naszych opinii i odczuć, jak również nie budujemy takiej ilości murów. Nie czujemy potrzeby chowania się za żadnym pancerzem.

Skąd bierze się nasza otwartość w Internecie?

Cały czas mówimy o stosunkowo słabo jeszcze poznanej części naszych relacji, ale badacze są już prawie zgodni co do tego, że:

  1. W sieci mamy możliwość zachowania części anonimowości, przez co nie czujemy się tak bezbronni w kontakcie z innym człowiekiem;
  2. Spotkania na odległość odfiltrowują tak zwane cechy zagrażające, czyli nie ma potrzeby posiadania lakieru do paznokci reagującego zmianą koloru na tabletkę gwałtu w drinku;
  3. Internet nie daje nam innych możliwości poznawania siebie nawzajem niż szczera rozmowa, więc siłą rzeczy musimy być otwarci właśnie na tej płaszczyźnie;
  4. Rzeczywistość wirtualna znosi bariery fizyczne i zdecydowanie ułatwia znalezienie osób do nas podobnych, a to z osobami podobnymi do nas zazwyczaj najłatwiej jest się nam dogadać.

Podsumowując powyższe ustalenia okazuje się, że Internet i portale randkowe poniekąd zmuszają nas do otwierania się przed sobą nawzajem i równocześnie tworzy warunki, w których możemy to robić relatywnie bezpiecznie. Usuwa też wiele barier oraz różnego rodzaju czynników, przez które zazwyczaj lubimy trzymać dystans.

Wszystko to tworzy tak zwany „safes pace”, który w przypadku związku ma bardzo istotne znaczenie. Najtrudniejsze dla miłości są pierwsze kroki, a w spotkaniach na odległość nic nie stoi na przeszkodzie, by pokonać je szybko i sprawnie.

3 thoughts on “Bezpieczny związek na odległość

Dodaj komentarz