Jak tworzą się szczęśliwe pary?

Wiedza ludowa ma to do siebie, że do każdej kwestii można znaleźć równocześnie dwa dokładnie przeciwstawne powiedzenia czy aforyzmy. W przypadku związków mawia się, że przeciwieństwa się przyciągają, ale każdy doskonale wie, że stare małżeństwa się do siebie upodabniają, a te, w których ludzie są zupełnie różni, zazwyczaj nie trwają zbyt długo.

W związku z tym powstaje pytanie, czy realnie lepiej jest poszukiwać związku homogenicznego, gdzie oboje partnerzy podążają mniej więcej taką samą ścieżką, czy związek raczej powinien być nastawiony na komplementarność, czyli wzajemne uzupełnianie się i dopełnianie swoich charakterów?

Teoria

Jeśli chodzi o teorię, zazwyczaj można spotkać się z twierdzeniami, że zdecydowanie ważniejsze jest przystawanie charakterów. Takie tezy stawiają przede wszystkim psychologowie ewolucyjni, czyli jedyny twardy, w pełni naukowy dział psychologii.

Z kolei w kierunku twierdzeń o przyciąganiu się podobieństw skłaniają się psychologowie z nurtu feministycznego, ale jak wszystkie odłamy feminizmu, jest to ruch antynaukowy, którego twierdzenia są z zasady ideologiczne i niemal zawsze postawione w ostrej kontrze do jakichkolwiek faktologicznych źródeł.

Magnesy związku

W teorii psychologii wyróżnia się dwie grupy czynników, które można uznać za swoiste magnesy pozwalające stworzyć silne przyciąganie w związku. Pierwszy czynnik można ogólnie określić mianem lifestyle.

Mówiąc szczegółowo, naukowcy zauważyli, że najlepiej dobrane pary, to zazwyczaj pary wywodzące się z takiej samej warstwy społecznej, posiadającej podobny światopogląd, wyznające podobne wartości oraz posiadające zbliżony status zawodowy oraz finansowy.

Drugi magnes spajający związki to kwestie typowo psychologiczne. Odnoszą się one w szczególności do temperamentu, motywacji i ambicji. Osoby o podobnym podejściu do życia i sposobie załatwiania problemów będą się dogadywać znacznie lepiej i tym samym stworzą lepsze pary.

Jeśli ktoś ma silne nastawienia na sukces, a jego partner lub partnerka będzie raczej interesowała się sposobami spędzania czasu wolnego, nie wróży to dobrze związkowi. Podobnie choleryk z sangwinikiem będą mieli wiele problemów, ponieważ temperament jednej osoby będzie drażnił drugą, a druga osoba będzie zirytowana charakterem pierwszej.

Łatwiej jest wspólnie iść przez życie, jeśli idzie się tą samą ścieżką i wybiera się podobne tempo życia.

 

4 thoughts on “Jak tworzą się szczęśliwe pary?

Dodaj komentarz