Kalkulatory miłości

Dopasowanie partnerskie to termin, jaki już dość dawno temu pojawił się na portalach randkowych i serwisach, które dzisiaj łącznie traktujemy właśnie jako portale randkowe. Czasami dopasowanie partnerskie jest określane innymi, bardziej poetyckimi czy infantylnymi nazwami, takimi jak właśnie kalkulator miłości. Zawsze jednak chodzi o to samo, czyli o mechanizm, który ma w założeniu znaleźć dla nas odpowiedniego partnera lub partnerkę.

Mechanizm działania

Cała idea wszelkich testów dopasowania wywodzi się z teorii psychologii, z jej działu zajmującego się romantycznymi związkami ludzi. Naukowcy doszli bowiem do wniosku, że lepiej dogadują się ludzie, których charakterystyki są w pewien sposób zbieżne. Trudno jest tutaj mówić bezpośrednio o konkretach, chociaż ogólne zasady takiej teorii są dość proste. Psycholodzy wychodzą z założenia, udane pary zazwyczaj mają podobny temperament i zbliżony do siebie charakter. Wbrew utartemu powiedzeniu, podobieństwa się przyciągają, a przeciwieństwa się odpychają, chociaż początkowo może być dokładnie odwrotnie.

Zadanie kalkulatora miłości

Dopasowanie partnerskie wykonuje się poprzez specjalne testy dopasowania. Część z nich jest bardzo prosta, ale są i portale randkowe, w których musimy odpowiedzieć na dosłownie kilkaset pytań zanim nasz profil zostanie ostatecznie ustalony. Do w ten sposób ustalonego profilu następnie dostosowane są podobne profile. Najogólniej rzecz biorąc, test stara się syntetycznie ustalić nasze podejście do życia i oczekiwania wobec związku, a następnie znaleźć nam osobę, z którą będziemy w stanie właśnie taką wizję przyszłości dzieli.

Skuteczność testów

Czy takie narzędzia mają sens? Na pewno tak, ponieważ oczywistym jest, że osoba nie potrafiąca usiedzieć w miejscu na pewno nie stworzy udanego związku z kimś, kto przyrósł do kanapy. Z drugiej jednak strony, osoby nie da się określić numerkiem na skali, a przynajmniej na razie nie jesteśmy w stanie tego zrobić. W związku z tym każdy test dopasowania należy traktować może nie jak zabawę, ale trzeba mieć w stosunku do niego realistyczne oczekiwania. Możemy się spodziewać, że dostaniemy dzięki niemu osobę w jakimś stopniu do nas podobną, ale gdyby poszukiwanie miłości było aż tak proste, nie potrzeba by do tego tak wielkich narzędzi, jak portale randkowe i skomplikowane testy na miłość.

3 thoughts on “Kalkulatory miłości

 • 17 lutego 2017 o 09:46
  Permalink

  Nawet psycholog nie jest w stanie właściwie dopasowac dwoje ludzi, a co dopiero taki portal randkowy, no chyba że mechanizm dopasowania był opracowywany przez specjalistę 🙂

 • 6 marca 2017 o 21:12
  Permalink

  Dopasowanie partnerskie to nic innego jak narzędzie które dobiera po takich samych zainteresowaniach, czasami po miejscu zamieszkania, a czasami ma jeszcze inne opcje. Trochę pomaaga, ale tylko na początku, gdy chcemy zawęzić “krąg poszukiwań” 😉

 • 22 marca 2017 o 14:41
  Permalink

  Kiedyś robiłam sobie taki test na miłość. Czy był skuteczny? Nie do końca, niby pasowaliśmy do siebie z partnerem, ale po roku coś pękło i się rozstaliśmy.

Dodaj komentarz