Poszukiwanie pracy w Niemczech

Nie da się ukryć, że pracy w Europie jest coraz mniej, co jest związane przede wszystkim z zawirowaniami gospodarczymi. Wysokie jest zwłaszcza bezrobocie wśród osób młodych, które w niektórych krajach, zwłaszcza śródziemnomorskich, osiąga gigantyczną skalę i powoduje presję migracyjną. Zauważyć to można chociażby przez fakt, iż język Hiszpański coraz częściej słychać na ulicach Dublinu czy Londynu.

Cały czas jednak w Europie znajdziemy rynki pracy, gdzie trzeba dobrze poszukać, ale na pewno znajdzie się interesującą propozycję. Jednym z takich rynków są Niemcy, gdzie z każdym rokiem trafia coraz więcej naszych rodaków i rośnie także odsetek osób, które postanawiają zostać tam na stałe, założyć rodzinę i nigdy nie wracać. Wiedzą, że jeśli stracą pracę, znajdą następne zatrudnienie. Osoby przebywające już na miejscu zazwyczaj dobrze wiedzą, w jaki sposób skutecznie poszukiwać zatrudnienia w Niemczech. Możliwości jest kilka. Przyjrzyjmy się im.

Agencje ds. pracy i partnerstwa transgraniczne

Niemcy nie posiadają typowych dla naszego kraju i wielu innych gospodarek biur pracy dla bezrobotnych. Tutaj ta kwestia zorganizowana jest w sposób trochę inny, zakładający, że to przede wszystkim pracownik jest zainteresowany podjęciem zatrudnienia i inicjatywa leży po jego stronie. Współpraca z odpowiednimi podmiotami ma oczywiście duże znaczenie na przykład dla otrzymywania różnego rodzaju pomocy socjalnej, na przykład dodatku mieszkaniowego i pomocy na dzieci, ale najważniejsza jest sama praca.

Poszukiwać jej możemy poprzez Arbeitsagentur, agencje ds. pracy, których jest 15. W uproszczeniu można powiedzieć, że są to regionalne urzędy pracy, do których zgłaszane są dostępne oferty pracy. Nie ma tutaj znaczenia, czy odpowiadająca na ofertę pracy osoba jest pochodzenia polskiego, czeskiego czy niemieckiego. Niemieckie prawo nie wprowadza już na dzisiaj żadnego rozróżnienia. W tandemie z agencjami ds. pracy działają partnerstwa transgraniczne, które współdziałają bezpośrednio z zagranicą i jeśli odpowiadamy na ofertę pracy z Niemiec, która pojawiła się w polskim urzędzie pracy, jej pilotażem zajmuje się właśnie takie partnerstwo.

Doradcy zawodowi

Od instytucji w Niemczech znacznie ważniejszą rolę pełnią doradcy zawodowi. Mogą oni mieć różny charakter, mogą być zatrudnieni przez różne podmioty i oferować nam pomoc w różnym zakresie. Doradców zawodowych znajdziemy przede wszystkim w agencjach ds. pracy oraz w biurach partnerstwa transgranicznego. Tacy doradcy są szalenie pomocni, ponieważ pomagają bezpośrednio w poszukiwaniu pracy, a także są jednoosobowym centrum informacyjnym odnośnie wszystkich kwestii związanych z prawem pracy, podatkami oraz ogólnie życiem w Niemczech. Nawet jeśli ktoś posiada już zapewnioną pracę w momencie przyjazdu do Niemiec, warto jest odnaleźć taką osobę i wypytać o wszystkie praktyczne aspekty naszej pracy i pobytu.

Doradców zawodowych znajdziemy także przy EURES (trzeba wyszukać doradcę pracującego w naszym regionie i mówiącego naszym językiem), którzy pracują zwykle przy agencjach ds. pracy. Swoich agentów posiadają związki zawodowe i Niemiecki Czerwony Krzyż. Z pomocy wszystkich tych osób można korzystać w pełni bezpłatnie.

Niepubliczne agencje pracy

Nasz zachodni sąsiad posiada znakomicie rozwinięty system niepublicznych agencji pośrednictwa pracy. Są to firmy zajmujące się rekrutacją pracowników dla współpracujących z nim pracodawców. Oferowane przez nich stanowiska mogą mieć bardzo różny charakter, czasowy i stały. Trzeba jednak w ich przypadku pamiętać, że mamy do czynienia z firmami prywatnymi, których rzetelność jest tak samo niepewna, jak profesjonalizm każdej innej firmy sektora prywatnego. Kontaktując się z nimi trzeba wymagać formalizacji wszystkich wzajemnych zobowiązań, czyli spisywania wyczerpujących umów na piśmie, które będą obejmowały wszystkie ważne kwestie, w szczególności wysokość opłat dla pośrednika oraz warunki udostępnienia oferty pracy. Opłaty są zależne od rodzaju pracy oraz statusu osoby jej poszukującej.

Internet i znajomi

Poza ściśle zorganizowanymi sposobami poszukiwania pracy w Niemczech dostępne są także prostsze podejścia, czyli przede wszystkim ogłoszenia publikowane w Internecie i w gazetach, jak również wszelkiego rodzaju oferty uzyskiwane poprzez prywatne kontakty i własną inicjatywę. Osoby poszukujące pracy w Niemczech mogą korzystać z imponująco długiej listy adresów internetowych pośredników pracy, jak również powinny regularnie zaglądać do gazet, zwłaszcza lokalnych, także ich internetowych wydań.

Warto podkreślić, że na ryku niemieckim dobrze widziana jest inicjatywa własna, czyli pofatygowanie się osobiście do interesującej nas firmy i złożenie tam dokumentów, nawet jeśli dana firma w tym czasie nie prowadzi rekrutacji.

3 thoughts on “Poszukiwanie pracy w Niemczech

 • 12 grudnia 2016 o 14:05
  Permalink

  warto szukać pracy za granicą, choć to u nas powinno jej być na tyle dużo, aby zaspokoić rynek osób poszukujących
  druga sprawa, to że nie wszyscy chcą pracować i wysoki poziom bezrobocia spowodowany jest ludzkim lenistwem

 • 1 stycznia 2017 o 14:03
  Permalink

  A ja uważam, że pracy w Europie jest dość dla wszystkich, trzeba tylko posiadac odpowiednie kwalifikacje, nie wszyscy mogą byc zatrudnieni w kuchni, przy sprzątaniu, albo przy zbiorach w polu 😉

Dodaj komentarz