Przerwa w związku

Współczesny świat niesie ze sobą bardzo wiele nowinek technologicznych oraz zmian w charakterze relacji międzyludzkich, zmian w naszych codziennych zachowaniach. Jest to nieuniknione i na pewno samo w sobie nie jest też złe, ponieważ kto się nie rozwija, ten siłą rzeczy się cofa. Ważne jest jednak rozsądne podchodzenie do wszystkich nowości, zwłaszcza jeśli nie są to pomysły nasze, lecz podpatrzone u osób o zupełnie innych priorytetach życiowych.

W kwestii związków i miłości jest to szczególnie istotne z dwóch głównych powodów. Przede wszystkim jest to dziedzina życia, w którą inwestujemy bardzo dużo i eksperymentowanie na tym polu często prowadzi do tragedii życiowych.

Miłość i związek

Z drugiej strony, miłość i związek to emanacja nas samych, a kiedy na tę niwę wprowadzamy pomysły zewnętrzne, pomysły zwyczajnie zaczerpnięte lub podpatrzone u innych, ryzykujemy nie tylko ich nieskuteczność, ale również ich niekompatybilność z nami.

Dobrym przykładem takiego pomysłu zewnętrznego, który się w ostatnim czasie dość szybko rozpowszechnia w społeczeństwie, jest tak zwana przerwa w związku. Polega ona mniej więcej na tym, że w sytuacji znudzenia się sobą obojga partnerów lub w czasie jakiegoś konfliktu, podejmowana jest decyzja o zawieszeniu związku.

Coś w rodzaju separacji. Partnerzy wspólnie decydują, że przez pewien czas nie będą parą i dają sobie określoną ilość czasu na zastanowienie czy też odpoczęcie od siebie. Po tym czasie mają ponownie dokonać oceny swojego związku.

Separacja nie jest akceptowana

Pomysł wielu osobom może się z miejsca wydawać niewłaściwy. Związane jest to z naszą kulturą, w której związki “odpoczywające od siebie” są raczej nie do pomyślenia, ponieważ burzą podstawowy filar związku, jakim jest wzajemne zaufanie do siebie. Nie można jednak wszystkiego tak łatwo przekreślać.

Teoria takiego rozwiązania jest stosunkowo prosta, z jednej strony może prowadzić do trwałego rozstania, z drugiej może jeszcze bardziej zespolić ze sobą dwoje ludzi. Cały projekt opiera się na tym, że kiedy ludzie powinni być ze sobą, kiedy przychodzi chwila zwątpienia, czasami zdarza im się o tym zapomnieć. Czasami w nerwach, z powodu jakiegoś tlącego się rozdrażnienia, a czasami z powodu własnego zagubienia.

Czas bez siebie sprawia, że uświadamiają sobie, jak bardzo chcą razem być i jak istotna jest dla nich walka o związek, a wtedy “przerwa w związku” jeszcze mocniej cementuje to co ich łączy. W wielu przypadkach jednak uświadamiają sobie, że bez tej drugiej osoby wcale nie jest im tak źle, że to co ich łączyło było już tylko przyzwyczajeniem. Takie związki się rozpadają, ale prawda jest taka, że formalnie kończy się coś, co praktycznie nie istniało już od jakiegoś czasu, a dwoje ludzi zaczyna wszystko od nowa.

3 thoughts on “Przerwa w związku

Dodaj komentarz