Zdrada w teorii i w praktyce

Niewiele jest zjawisk tak negatywnie odbieranych społecznie, jak zdrada. Panuje ogólna zgoda w stosunku do tego, że zdrada jest zjawiskiem szkodliwym, a osoba się jej dopuszczająca popełnia czyn naganny.

Tym niemniej, rozdźwięk pomiędzy postrzeganiem zdrady a faktycznym zjawiskiem zdrady pojawiającym się w społeczeństwie, jest bardzo duży. Okazuje się bowiem, że zdrada nie jest może powszechna, ale jest na tyle częsta, że można ją określić czymś zupełnie normalnym. I to od zawsze.

Kto zdradza?

Badania dotyczące zdrad w związkach oparte są oczywiście na deklaracjach osób biorących w nich udział, przez co ich wiarygodność jest ograniczona. Tym niemniej, uzyskiwane wyniki są przynajmniej w szerszych zakresach powtarzalne.

Pokazują, że na różnych etapach swojego życia, niezależnie od epoki, w której badanie zostało przeprowadzone, do przygód pozamałżeńskich przyznaje się 20-50% mężczyzn i 15-30% kobiet. Co ciekawe, zdecydowana większość osób przyznających się do zdrady równocześnie twierdzi, że ich związki są szczęśliwe.

Panie szukają przygód

Innym ciekawym wynikiem badań nad zdradami jest to, że tendencja mężczyzn do zdradzania utrzymuje się na stosunkowo równym poziomie, tutaj panowie coraz chętniej korzystają z portali randkowych, nie ukrywając że są w związku. Z kolei panie coraz częściej kosztują zakazanego owocu, także umawiając się na randki online.

Zmiany w społeczeństwie sprawiają, że rzadziej kłamią na ten temat. Na drugi z tych czynników wskazywać może fakt, że panie znacznie częściej przyznają się do fascynacji innymi mężczyznami, niż jest to w przypadku panów i ich zainteresowań miłosnych. Ponad połowa pań ma w pracy kogoś, kim się interesuje. U panów ten odsetek nieznacznie przekracza 20%.

Zdrada po polsku

Pamiętając, że są to dane obejmujące deklaracje osób zainteresowanych, warto przyjrzeć się informacjom zgromadzonym przez CBOS. Wynika z nich, że 42% dorosłych osób w Polsce zdradziło partnera lub partnerkę przynajmniej raz. Podobnie jak w innych częściach świata, częściej zdradzają panowie, a panie trochę rzadziej, lecz w ich przypadku ewidentnie widoczny jest trend wzrostowy.

W zasadzie nie ma znaczenia tutaj, skąd pochodzi i jak dobrze usytuowana jest osoba zdradzająca. Poziom wykształcenia, pochodzenie, zarobki i podobne kwestie są co najwyżej słabo skorelowane ze skłonnością do zdrady. Pomimo łatwiejszego dostępu do mechanizmów zdrady, na przykład anonimowych portali randkowych dla osób w związkach, nie notuje się większej ilości zdrad w danym społeczeństwie.

3 thoughts on “Zdrada w teorii i w praktyce

Dodaj komentarz