Związek burzliwy nie musi być nietrwały
Panuje przekonanie, że jeśli w związku jest dużo kłótni i różnic zdań, takie związki nie mają szansy przetrwania. W rzeczywistości często jest dokładnie odwrotnie, ponieważ związki, w których brakuje zaangażowania i emocji lub takie, w których nikt nie kwapi się do wyrażania swojej opinii, zazwyczaj ulegają erozji i samoczynnie się rozpadają. Kluczem do sukcesu jest nie to, żeby się nie kłócić, ale raczej to, żeby kłócić się w sposób konstruktywny.
Komunikacja i emocje
Jeśli związek tworzy dwoje ludzi i ten związek ma przetrwać, tworzyć muszą go dwie osoby posiadające swoją podmiotowość. W związku partnerzy się ze sobą nie zrastają w jeden organizm, ale stają się związani, czyli żyją razem. Oznacza to, że będą między nimi starcia i różnice zdań, także nieporozumienia. Harmonia będzie przeplatana konfliktem. Rozbrajanie konfliktów będzie możliwe tylko wtedy, kiedy kłótnia będzie miała na celu przekazanie swoich argumentów i zakomunikowanie uczuć, a także odebranie takiej samej informacji od drugiej osoby.
Trzeba słuchać
W czasie kłótni najważniejsza może się okazać sztuka słuchania i zrozumienia drugiej osoby. Dlatego skuteczną techniką okazuje się często być powtarzanie własnymi słowami tego, co partner do nas powiedział. W ten sposób przekonamy się, czy to rozumiemy i łatwiej nam będzie na to odpowiedzieć w sposób konstruktywny.
Większość problemów w związku to zazwyczaj problem komunikacji, w którym wydaje nam się, że oczekiwania partnera są nielogiczne, a tak naprawdę chodzi o w jakiś sposób ranione uczucia lub lekceważenie potrzeb partnera. Sami swoich uczyć i potrzeb często nie nazywamy, bo po prostu je czujemy, więc ich nazwanie i przekazanie wcale nie jest proste. W czasie rozmowy nie powinno się przerywać i należy skupiać się na tym, co sami wiemy i czujemy, a nie na tym, co robi druga osoba i co my wiemy, że ona wie.
Przygotowanie do kłótni
Chociaż może to zabrzmieć banalnie i mało poważnie, warto jest się odpowiednio do kłótni przygotować. Chodzi tutaj przede wszystkim o zapewnienie sobie warunków, w których będzie można bez większych problemów prowadzić dyskusję z drugą osobą i skupić się tylko na niej. Do pełnego otworzenia się potrzebujemy prywatności i czasu, a najlepiej jest też, kiedy jesteśmy wypoczęci i najedzeni. Czasami można wręcz usłyszeć, że receptą dla udanego związku jest zawsze kłótnia przy pełnym żołądku. Nie należy jednak przesadzać. Próba strukturalizacji kłótni może przynieść odwrotne efekty od zamierzonych.
mój związek jest wyjątkowo buuurzliwy;) a jesteśmy ze sobą już ponad 10 lat!
bardzo ciekawy tekst, fajnie napisany 🙂