Druga połówka nie istnieje

Jednym z największych mitów szeroko pojętego świata miłości jest to, że na każdą osobę na świecie czeka jej czy jego druga połówka. Zanalizujmy sobie tę kwestię, ponieważ brzmi ona bardzo poetycko, ale w rzeczywistości jest ona dość niedorzeczna.

Druga połówka jabłka…

Na świecie mamy 7 miliardów ludzi. Jeśli mielibyśmy uznać, tak jak postulowali to antyczni Grecy, że na każdą osobę czeka jej druga połówka rozdzielona przez bogów, mielibyśmy 3,5 miliarda par rozrzuconych po całym świecie. Innymi słowy, każdy mężczyzna i każda kobieta musieliby znaleźć w tłumie trzech i pół miliarda ludzi tą jedną, jedyną osobę. Jaka jest szansa w takiej sytuacji, że będzie się to realnie udawało?

Mniej więcej taka sama, jak wygrana w popularnym Totolotku? Z grubsza rzecz biorąc, jest to bardzo trafne postawienie sprawy. Mimo to, jakimś cudem większość osób znajduje dla siebie tę drugą połówkę. Dane empiryczne nie kłamią. Czy to oznacza, że jednak ta druga połówka istnieje i zwyczajnie działa tutaj jakiś zakulisowy mechanizm powodujący, że właściwe osoby nagle pojawiają się w naszym najbliższym otoczeniu? A według tego co śpiewało już wielu artystów, trzeba po prostu dać szansę miłości?

W rzeczywistości jest tak, że drugiej połówki wcale się nie szuka, ale się ją tworzy. Oczywiście nie w jakimś wyjątkowo dosłownym znaczeniu tego słowa, ale jakby na to nie patrzeć, zdecydowanie więcej jest tutaj tworzenia niż poszukiwania.

Dopasowanie do drugiej osoby

Każdy szczęśliwy mąż i każda szczęśliwa żona powiedzą nam, że ich związek to wzloty i upadki, niekończące się kłótnie, ciągłe większe i mniejsze spory oraz różnice zdań, które nigdy nie są do końca wyprostowane. Każdy zostaje na swoim. Czy to oznacza, że nie są tak naprawdę swoimi drugimi połówkami? Wręcz przeciwnie. To oznacza, że chcą nimi być i dążą do tego, żeby się nimi stać.

Osoby wiecznie szukające ideału nie chcą zrozumieć, że nie ma ludzi idealnych, więc nie ma też ludzi idealnie do nich dopasowanych. Nie da się mieć wszystkiego, bo nawet jeśli znajdzie się kogoś dla siebie idealnego, to my nie będziemy ideałem dla tej osoby.

Drugą połówkę się dla siebie tworzy codziennymi decyzjami i codzienną pracą, a najważniejsze w tym jest to, by w równym stopniu samemu się dopasowywać do drugiej osoby. Prawdziwa miłość nie jest zsyłana z niebios i nie jest znajdowana na chodniku, w najbliższym otoczeniu, czy też nie wiadomo w jakim miejscu. Prawdziwa miłość jest wysiłkiem, pracą oraz dbaniem o drugą osobę każdego dnia.

3 komentarze do “Druga połówka nie istnieje

  • 8 października 2016 o 18:04
    Permalink

    Dokładnie tak jak autor zauważył, drugą połówkę się tworzy, to nie przeznaczenie tworzy związek a nasze starania i przede wszystkim nasz stosunek do drugiej osoby i to jak ją traktyjemy.

Dodaj komentarz