Internetowe spotkania i mechanizm projekcji

Randki internetowe to zazwyczaj bardzo miłe spotkania z ciekawymi ludźmi, z których potem wychodzi coś więcej lub kończy się na niezobowiązującej znajomości. Czasami jednak zaczynamy mieć wielkie nadzieje, po prostu zakochujemy się w osobie po drugiej stronie ekranu komputera i dochodzi do wielkiego rozczarowania. Czujemy się zranieni, przeżywamy zawód miłosny. Spowodowane jest to zwykle tym, że zakochujemy się w nieistniejącej osobie.

Mechanizm projekcji

Musimy zrozumieć, że wina często leży tutaj po naszej stronie, ponieważ sami sobie wykreowaliśmy osobę, która tak naprawdę nie istnieje. Związane jest to z mechanizmem projekcji, który może przybierać różne formy, ale w przypadku randek internetowych jest to nadinterpretacja wypowiedzi i sygnałów otrzymywanych przez nas od drugiej osoby w taki sposób, że próbujemy wtłoczyć drugą osobę w ramy, które sobie z góry założyliśmy.

Możliwe jest to dzięki temu, że komunikacja typowa dla randek internetowych jest dużo węższa od tej, z którą mamy do czynienia na żywo, a nawet w przypadku pisania maili czy wysyłania do siebie wiadomości tekstowych. Nie jest to niczyją winą, chociaż trzeba mieć też na uwadze, że w prostych znajomościach internetowych bardzo często sami lubimy podkoloryzować informacje o sobie i inni robią to samo.

Pozwalamy na pewne niedopowiedzenia, które potem druga osoba interpretuje zgodnie ze swoimi oczekiwaniami. Osoba, która czasami chodzi do kina staje się kinomanem, a ktoś, kto raz opowiedział śmieszną historię, nagle posiada wspaniałe poczucie humoru. Kiedy dochodzi do pierwszego spotkania, a nawet już po serii spotkań, nagle się okazuje, że naprawdę osoba jest inna od tej, którą znamy z portalu randkowego. Do tej pory bowiem mięliśmy kontakt głównie z naszym wyobrażeniem. Należy takich sytuacji unikać, a sposób na to jest dość prosty.

Spotkanie w realu

Jeśli jakaś znajomość internetowa wydaje nam się dobrze rokować, powinniśmy możliwie szybko przenieść ją na jakiś inny poziom poza internetowym. Najlepiej jest się po prostu spotkać, ponieważ wtedy znika z miejsca większość nieporozumień. Im dłużej będziemy takie spotkanie odkładać, tym poważniej możemy się potem rozczarować, ponieważ nasze wyobrażenie o partnerze czy partnerce będzie coraz bardziej oddalało się od tego, kim ta osoba jest naprawdę. Jest to bardzo poważne zagrożenie w Internecie, ale oczywiście nie należy się też z kimś spotykać już po zamienieniu dwóch zdań.

3 komentarze do “Internetowe spotkania i mechanizm projekcji

Dodaj komentarz