Pielęgnowanie szczęścia

Szczęście jest ostatecznym celem każdego z nas. Wiemy jednak dobrze, że droga do niego jest wyboista i co gorsze, takich dróg jest wiele, a ich cel niepewny. Chcielibyśmy też na tej drodze być w towarzystwie. Najważniejsze jest to, że wszystko w podróży do szczęścia zależy właśnie od nas.

Walka z problemami

Podążając ścieżkami życia będziemy gromadzić masę doświadczeń, wiedzy i zwykłych wspomnień. Pozostaną one z nami już na zawsze i powinniśmy z nich mądrze korzystać. Przede wszystkim, powinniśmy wykorzystywać to co mamy dla uzyskania wewnętrznego spokoju. Chwilowe przyjemności i radości są ważne, ale nie mogą przyćmiewać naszej równowagi, bez której nie da się budować szczęśliwego życia i stawiać czoła problemom. Uzyskiwanie szczęścia w dużej mierze będzie efektem naszej umiejętności radzenia sobie z przeciwnościami i pokonywania problemów. Problemy na pewno się pojawią, ale możemy je albo pokonywać, albo się w nich zagłębiać. Negatywne myśli doprowadzą do lawiny większych i mniejszych nieszczęść. Ze złych doświadczeń można wyciągać pozytywne wnioski na przyszłość i wszystkie zmartwienia mogą stać się bazą dla praktycznego optymizmu.

W życiu ogromnie ważne są samospełniające się przepowiednie, nasze założenia, które sprawdzają się dzięki temu, że wierzymy w ich realizację. Trzeba się starać, by zawsze były to dobre przepowiednie. Szczególnie ważne w tej kwestii jest odrzucanie wszelkich niepowodzeń jako schematu, w którym musimy tkwić. Każde niepowodzenie jest okazją do nauki i rozwoju osobistego, wypracowywania lepszych schematów.

Detale i rzeczy ważne

W drodze do szczęścia bardzo łatwo jest pomylić rzeczy ważne z nieważnymi. Panuje przekonanie, że ważni są ludzie, a nieważne są rzeczy. To nie jest takie proste. Powinno nas otaczać to, co daje nam szczęście, radość i co ubogaca nasze życie. Nieraz będzie to także rzecz, która będzie bardziej wartościowa od niektórych ludzi. Zazwyczaj więcej oznacza lepiej, ponieważ szczęście lubi się pomnażać, ale trzeba też zachować umiar. Małe rzeczy mogą być bardziej wartościowe od wielkich. Ogromną wartością jest chociażby zwykły uśmiech.

W tym wszystkim warto uważać na rutynę. Jeśli regularnie nie robi się czegoś nowego, nie podejmuje się wyzwań, obudzimy się w sztywnych schematach, które w żaden sposób nie dają nam spełnienia i kiedy będziemy się z nich wyrywać, będziemy musieli zburzyć część naszego pozytywnego otoczenia.

2 komentarze do “Pielęgnowanie szczęścia

Dodaj komentarz