Prawda o bezpieczeństwie w sieci
Współczesny świat często określany jest słowem zapożyczonym z języka niemieckiego. Mówi się, że jest hektyczny. Oznacza to mniej więcej tyle, że ciągle jesteśmy zabiegani, nie mamy w co rąk włożyć i po prostu brakuje nam czasu narzeczy, których nie trzeba mieć załatwionych „na wczoraj”.
Efektem takiego stanu rzeczy jest chociażby to, że nie mamy czasu na klasyczne spotkania i randki, na tradycyjne poszukiwanie miłości. Pomóc nam mogą darmowe portale randkowe, ale czy randka online na pewno jest bezpieczna? Jak to jest naprawdę?
Najważniejsze kwestie bezpieczeństwa
Wszystko w życiu łączy się z jakimś ryzykiem. To normalne. Trzeba po prostu o nim pamiętać i odpowiednio nim zarządzać. W przypadku portali randkowych są to przede wszystkim dwie kwestie: zasada ograniczonego zaufania i wybór odpowiednich serwisów randkowych.
Zasada ograniczonego zaufania polega przede wszystkim na tym, że warto jest korzystać z ochrony zapewnianej przez randkowanie online. Ochroną tą jest anonimowość, która tworzy bezpieczną barierę miedzy nami i drugą osobą. Dopóki nie poznamy kogoś naprawdę dobrze, nie powinniśmy wymieniać się z taką osobą żadnymi danymi wrażliwymi.
Wybór dobrego serwisu jest z kolei ważny z tego względu, że portale w różnym stopniu przykładają się do pilnowania porządku na swoim terenie. Tam, gdzie profile są weryfikowane, na zgłoszenia pojawia się reakcja, a puste konta są kasowane, jest zawsze zdecydowanie bezpieczniej.
Bezpieczeństwo w czasie pierwszego spotkania
W naturalny sposób nasza czujność zmniejsza się w czasie pierwszego spotkania. Nie możemy jednak bezgranicznie zaufać, ponieważ osoba poznana w sieci może być takim samym oszustem jak tradycyjny oszust poznany gdziekolwiek indziej.
Dlatego pierwsze spotkanie powinno się odbywać w miejscu publicznym, nie powinno się pić za dużo alkoholu, a do tego dobrze jest mieć jakieś strategie wyjścia, na przykład koleżankę pod telefonem.
Na tym etapie nie ma jeszcze potrzeby, by partner czy partnerka za dużo o nas wiedzieli i nie należy na przykład umawiać się na to, by ktoś poznany w Internecie podjeżdżał po nas pod dom lub pod miejsce pracy.
Znajomości zawierane w sieci nie są niebezpieczniejsze od tych, które zawieramy w tradycyjny sposób. Wręcz przeciwnie, mechanizmy anonimowości w sieci dają nam większy poziom bezpieczeństwa, jeśli tylko z nich realnie skorzystamy.
poznałam kogoś w sieci i właśnie był idealny… do czasu 🙁
musimy być ostrożni bardzo długo, jak ktoś jest przebiegły, to może uśpić naszą czujność i oszukać nawet po kilku tygodniach znajomości 😉
nie bez powodu portale randkowe zabraniają publikowania danych osobowych, chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo użytkowników 😉