Rozmowa w związku to podstawa

Nie ważne czy poznaliście się na portalu randkowym, gdzie wszystko zaczęło się właśnie od rozmowy, czy wasze pierwsze spotkanie miało miejsce w nocnym klubie, gdzie rozmowa nie była możliwa ze względu na głośną muzykę. Podstawą w każdym związku jest możliwość rozmawiania na każdy temat i o każdej porze dnia i nocy. Tutaj należy podkreślić, że rozmowa nie powinna kojarzyć się jedynie z poważnymi tematami, albowiem w prawdziwych związkach rozmawia się zawsze i o wszystkim.

Problemy w komunikacji

Każdy związek powinien opierać się na rozmowie obojga partnerów, a osoby które twierdzą że rozmowa w związku nie jest istotna, nie tylko są w błędzie, ale również nie dorośli do poważnego związku. Jak wynika z badań psychologicznych, część par rozmawia ze sobą tylko w sytuacjach konfliktowych, co w dłuższej perspektywie czasu prowadzi do rozpadu związku.

Problemy w związku, zaniedbanie ze strony partnera, kłopoty w sferze łóżkowej czy inne błahe problemy, wszystkie one zasługują na szczerą i długą rozmowę ze strony obojga partnerów. Jeżeli w komunikacji zaczynają się problemy, związek nie ma zbyt dużych szans na przetrwanie, nawet jeżeli z pozoru wszystko układa się wyśmienicie. Dlatego każdy psycholog, który prowadzi terapie małżeńskie bądź pomaga wolnym związkom zrozumieć ich problemy, mówi o powadze podejmowania rozmów w każdej tematyce i w każdej sytuacji.

Rozmowa może być rytuałem

Często mijacie się w drodze do pracy? Ostatnio widujecie się tylko wieczorami, kiedy oboje jesteście już bardzo zmęczeni? Brakuje wam czasu na wspólne rozmowy? Najwyższa pora to zmienić. Warto wziąć sobie do serca apele psychologów, którzy jednogłośnie twierdzą, że nawet kilkunastominutowa rozmowa każdego dnia cementuje związek i sprawia, że oboje partnerów pamięta o sobie nawzajem, szanuje się i kocha. Nawet jeżeli macie coraz mniej czasu dla siebie, warto ustalić rozmowny rytuał, który pozwoli wam na krótką rozmowę przy kawie, opowieść o wrażeniach dnia podczas lunchu czy wyjątkowo późnej kolacji.

Rozmawiaj i słuchaj…

Rozmowa to z definicji podstawowy sposób komunikacji międzyludzkiej. Dlatego warto rozmawiać i słuchać swojego partnera, a omawianie wszystkich dobrych i złych spraw na bieżąco, pozwala wyeliminować konflikty i niedomówienia jeszcze przed ich powstaniem. Nawet jeżeli nie macie czasu na bezpośrednią rozmowę, bo akurat jedno z was przebywa w delegacji po za miejscem zamieszkania, wprowadźcie zasadę jednego telefonu dziennie. W takiej sytuacji oboje będziecie mogli opowiedzieć sobie o smutkach i radościach minionego dnia, wesprzeć się wzajemnie i wkroczyć z uśmiechem w kolejny dzień rozłąki.

3 komentarze do “Rozmowa w związku to podstawa

  • 2 lipca 2020 o 11:07
    Permalink

    wszystko zaczyna się na szczeblu dziecięcym, jeżeli dzieciaki umieją się komunikować, to i w wieku dorosłym będą się dogadywać, a ponieważ większość z nas nie ma czasu na rozmowy z dziećmi, to potem związki walą się jeden za drugim

Dodaj komentarz