Stres związany z pierwszą randką

Randka to wielka przyjemność i jest nawet sporo osób, dla których stanowi to zdecydowanie ulubioną rozrywkę. Sęk w tym, że dla równie dużej, jeśli nie większej grupy osób pierwsza randka, a po części także randki późniejsze, są związane z ogromnym stresem.

Boimy się, jak zostaniemy odebrani. Spodziewamy się, że będziemy oceniani i ta ocena raczej nie będzie najlepsza. Chcemy zachowywać się w sposób wyluzowany i atrakcyjny, a zamiast tego potykamy się o własne nogi i wygadujemy niestworzone głupoty.

Jest to poważny problem i nie należy niepotrzebnie udawać, że go nie ma. Jeśli się do tego przyznamy, możemy świadomie przeciwdziałać naszemu kłopotowi. A co najlepiej w takiej sytuacji zrobić? Jest na to kilka metod, które warto stosować najlepiej w połączeniu ze sobą:

  1. Nie jesteśmy petentami i spotkanie nie odbywa się na takiej zasadzie, że je wyprosiliśmy i udzielono nam łaski. Nic z tych rzeczy. Oboje chcieliśmy się spotkać i nasz status jest naprawdę równy, co oznacza także takie samo zdenerwowanie i niepewność. Pamiętajmy, że druga osoba też chce na nas zrobić dobre wrażenie.
  2. Jesteśmy dla siebie nawzajem tajemnicą i nie czytamy sobie w myślach. Dlatego nie należy zakładać, że druga osoba wie, iż się denerwujemy. Możemy jej o tym powiedzieć, jeśli chcemy.
  3. Napięcie na randce jest realne. Sposobem na jego rozładowanie jest zawsze dobry żart, niekiedy odważny, ale zawsze z wyczuciem. Jeśli nie mamy pewności, czy nie przesadzamy, lepiej sobie odpuścić.
  4. Miejsce na randkę powinno oferować spokój i być elementem łatwym do kontrolowania. Innymi słowy, umawiajmy się w miejscach, które znamy. Nie musi to być miejsce dokładnie znane, ale nie warto iść gdzieś, gdzie nie byliśmy jeszcze nigdy.
  5. Nasze ubranie w czasie randki powinno być naturalne. Jeśli na co dzień preferujemy styl raczej sportowy, na randce też powinniśmy być w tego typu stroju. Kiedy nasze ubranie staje się przebraniem, nie czujemy się w nim komfortowo i zaczynamy udawać osobę, którą nie jesteśmy. To spory błąd i proszenie się o problemy.
  6. Zwracaj uwagę na kontakt wzrokowy. Wgapianie się w kogoś cały czas zostanie odebrane jako dziwne, ale ciągłe uciekanie ze wzrokiem jest przyzwyczajeniem znacznie gorszym.
  7. Musimy być sobą. To naprawdę ważne. Kreowanie się na kogoś innego niż jesteśmy, może przynieść bardzo krótkotrwałe korzyści, ale spowoduje, że będziemy się czuć w czasie spotkania źle i nawet jeśli znajomość się rozwinie, jej częścią będzie ktoś inny, ktoś nieistniejący.

3 komentarze do “Stres związany z pierwszą randką

Dodaj komentarz