Związek burzliwy nie musi być nietrwały

Panuje przekonanie, że jeśli w związku jest dużo kłótni i różnic zdań, takie związki nie mają szansy przetrwania. W rzeczywistości często jest dokładnie odwrotnie, ponieważ związki, w których brakuje zaangażowania i emocji lub takie, w których nikt nie kwapi się do wyrażania swojej opinii, zazwyczaj ulegają erozji i samoczynnie się rozpadają. Kluczem do sukcesu jest nie to, żeby się nie kłócić, ale raczej to, żeby kłócić się w sposób konstruktywny.

Komunikacja i emocje

Jeśli związek tworzy dwoje ludzi i ten związek ma przetrwać, tworzyć muszą go dwie osoby posiadające swoją podmiotowość. W związku partnerzy się ze sobą nie zrastają w jeden organizm, ale stają się związani, czyli żyją razem. Oznacza to, że będą między nimi starcia i różnice zdań, także nieporozumienia. Harmonia będzie przeplatana konfliktem. Rozbrajanie konfliktów będzie możliwe tylko wtedy, kiedy kłótnia będzie miała na celu przekazanie swoich argumentów i zakomunikowanie uczuć, a także odebranie takiej samej informacji od drugiej osoby.

Trzeba słuchać

W czasie kłótni najważniejsza może się okazać sztuka słuchania i zrozumienia drugiej osoby. Dlatego skuteczną techniką okazuje się często być powtarzanie własnymi słowami tego, co partner do nas powiedział. W ten sposób przekonamy się, czy to rozumiemy i łatwiej nam będzie na to odpowiedzieć w sposób konstruktywny.

Większość problemów w związku to zazwyczaj problem komunikacji, w którym wydaje nam się, że oczekiwania partnera są nielogiczne, a tak naprawdę chodzi o w jakiś sposób ranione uczucia lub lekceważenie potrzeb partnera. Sami swoich uczyć i potrzeb często nie nazywamy, bo po prostu je czujemy, więc ich nazwanie i przekazanie wcale nie jest proste. W czasie rozmowy nie powinno się przerywać i należy skupiać się na tym, co sami wiemy i czujemy, a nie na tym, co robi druga osoba i co my wiemy, że ona wie.

Przygotowanie do kłótni

Chociaż może to zabrzmieć banalnie i mało poważnie, warto jest się odpowiednio do kłótni przygotować. Chodzi tutaj przede wszystkim o zapewnienie sobie warunków, w których będzie można bez większych problemów prowadzić dyskusję z drugą osobą i skupić się tylko na niej. Do pełnego otworzenia się potrzebujemy prywatności i czasu, a najlepiej jest też, kiedy jesteśmy wypoczęci i najedzeni. Czasami można wręcz usłyszeć, że receptą dla udanego związku jest zawsze kłótnia przy pełnym żołądku. Nie należy jednak przesadzać. Próba strukturalizacji kłótni może przynieść odwrotne efekty od zamierzonych.

2 komentarze do “Związek burzliwy nie musi być nietrwały

Dodaj komentarz